אודות

'חברותא' הוא בית מדרש המיועד לסטודנטים וסטודנטיות, חילוניים ודתיים, תלמידי האוניברסיטה העברית, המבקשים ללמוד תורה באופן יסודי ומעמיק בד בבד עם לימודיהם האקדמיים. בית המדרש הוא פרי חזונו של פרופ' שאול הוכשטיין מהחוג לנוירוביולוגיה באוניברסיטה העברית, אשר מכהן כיו״ר עמותת ״חברותא״ מאז היווסדה. את פעילות בית המדרש מלווה ועדת היגוי אקדמית המייעצת לחברי הנהלת בית המדרש בנושאים שעל הפרק.

בית המדרש נוסד בשנת תשנ"ה (1994-5) ולומדים בו מדי שנה כמאתיים סטודנטים וסטודנטיות הבאים מכלל החוגים והפקולטות באוניברסיטה – מדעי הרוח, החברה והטבע, הפקולטה למשפטים וכן מן האקדמיה לאומנות 'בצלאל'. בחברותא בולט המגוון האנושי הרחב של התלמידים והמורים המהווה כר פורה לדיאלוג פתוח ומרענן – נשים וגברים, חילוניים ודתיים, תלמידי חו"ל וילידי הארץ.

מקום מושבו המרכזי של בית המדרש הוא בקמפוס הר הצופים (כיום בית המדרש שוכן בבניין 'בית הלל'). ברבות השנים הלכה והסתעפה פעילותו של בית המדרש עם הקמתן של תוכניות לימוד נוספות – בבית הספר לרפואה ב'עין כרם', בקמפוס ׳ספרא׳ בגבעת רם וכן באוניברסיטת תל-אביב.

קהילת בוגרי בית המדרש כוללת למעלה מאלף וחמש מאות בוגרים. תקופת הלימודים ב"חברותא" נחשבת בקרב רבים מבוגריה כפרק משמעותי ומעשיר אשר הותיר חותם של ממש על תקופת לימודיהם באקדמיה, כמו גם על המשך חייהם הרוחניים והתרבותיים כישראלים וכיהודים הנוטלים חלק במורשת עתיקת הימים של תלמוד תורה ועיון מעמיק בכל חלקיו של ארון הספרים היהודי.

 

שיתוף